Wielkanocny Mazurek
Tegoroczne Święta WIelkanocne będą specyficzne dla każdego z nas. Nie spędzimy ich w licznym gronie, nie poświęcimy pokarmów i nie odwiedzimy rodzin, z którymi najczęściej biesiadujemy. U nas święta zbiegają się jeszcze z porodem. Nasze pierwsze dziecko ma przyjść na świat na początku kwietnia. Postanowiliśmy, że nie będziemy niczego planować. Na śniadanie zjemy najpewniej nasze ulubione cieniutkie, białe kiełbaski z chrzanem i jajka z majonezem. O ile w ogóle zdążę do tego czasu wrócić z nowym domownikiem:) Najważniejsze jednak nas nie ominęło- Wielkanocny Mazurek.
W internecie jest mnóstwo przepisów na ten tradycyjny przysmak, ale ja jak zwykle musiałam stworzyć swoją własną wersję.
Kruchy spód
Nie wiem o co chodzi “internetom” z kruchym ciastem, ale każdy jest dla mnie jakiś dziwaczny i przekombinowany. Oczywiście przekopałam kiedyś pół sieci w poszukiwaniu prostego przepisu na spody, ale jakoś żaden nie przypadł mi do gustu. Kiedyś robiłam kruche z dodatkiem kwaśnej śmietany, raz jej nie miałam i byłam zmuszona zrobić bez. To okazało się być najlepszym rozwiązaniem, ciasto było o wiele smaczniejsze, bardziej kruche, a mniej jakieś takie napompowane. Od tamtego czasu nie dodaję ani grama śmietany do kruchego ciasta. Kolejna rzecz to obecność jajek, tu też się dzieje w sieci: z jajkami całymi, bez, same żółtka, surowe, ugotowane, trzy, dwa, jedno… można oszaleć. Zawsze się zastanawiałam jak to jest możliwe, że na jedno tak proste ciasto świat ma tyle pomysłów 😀 Jak żyć?
Ok, koniec żartów:) Czas na konkrety. Podaję Wam poniżej moje ulubione proporcje do kruchego ciasta. Tyczy się to do wszystkich ciast na kruchym spodzie, które piekę.
2:1 to dla mnie idealny stosunek mąki do tłuszczu. Na 200g mąki, 100g masła.
Składniki (kruchy spód)
- 200g mąki pszennej
- 100g masła dobrej jakości (82% tłuszczu)
- 40g cukru pudru
- pół paczki cukru wanilinowego
- 2 żółtka
- szczypta soli
Sposób przygotowania (kruchy spód)
Wszystkie składniki wysypujemy na stolnicę i zagniatamy jak najszybciej. Masło musi być prosto z lodówki. Ręce im mamy zimniejsze tym lepiej. Kruche ciasto nie znosi wysokich temperatur. Musimy je szybko (ale dokładnie!) zagnieść i włożyć na 30-40 minut do lodówki.
Pozostałe składniki na Wielkanocny Mazurek
- mleczko zagęszczone w puszcze – słodzone x 1
- czekolada deserowa 120g
- orzechy laskowe – 3 duże garście
- orzechy włoskie – 3 duże garście
- migdały – 3 duże garście
- płatki migdałów (do dekoracji, ilość wedle uznania)
- śmietanka kremówka 30% – 120g
- 2 łyżki masła
Sposób przygotowania
Wieczór przed planowanym przygotowywaniem mazurka ugotuj mleczko skondensowane w kąpieli wodnej. Włóż puszkę do garnka (puszka ma być zamknięta), przykryj ją wodą do minimum 3/4 wysokości i gotuj przez 2 godziny. Po tym czasie odstaw do całkowitego ostudzenia (najlepiej na całą noc). Możesz też wieczór przed podprażyć orzechy w piekarniku (wyłożyć je na blaszkę i piec w 180 stopniach około 10 minut).
Blaszkę średniej wielkości wysmaruj masłem, nagrzej piekarnik do 180 stopni. Wyłóż ciastem dno i boki blachy i piecz spód aż się zarumieni. Odstaw spód do ostudzenia.
W tym czasie wlej do garnuszka śmietankę, wsyp do niej pokruszoną czekoladę i dodaj dwie łyżki masła. Podgrzewaj na bardzo małym ogniu aż cała masa stanie się błyszcząca i jednolita. Uważaj, aby nie zagotować.
Połowę prażonych orzechów posiekaj na drobno i dodaj do czekoladowej masy.
Na ostudzony spód wylej masę kajmakową, a następnie przestudzoną masę czekoladową. Udekoruj wedle uznania, organicza Cię tu tylko i wyłącznie Twoja wyobraźnia 🙂 Wstaw ciasto na noc (lub na kilka godzin) do lodówki.
Smacznych świąt!