Chrupiący kurczak z rozmarynowymi kopytkami i karmelizowaną marchewką z imbirem i miodem
Za każdym razem, kiedy przygotowuję to danie, mój mąż podgląda ukradkiem postępy “prac” w kuchni. Widzę w jego oczach, że cieszy się jak dziecko na myśl o nadchodzącym obiedzie. Zresztą, nie będziemy się oszukiwać – ja również zaglądam do kurczaka 20 razy, mając nadzieję, że to wpłynie na przyspieszenie pieczenia;) To jest takie totalnie klasyczne, a zarazem niebanalne połączenie smaków. Śmiało możecie zaserwować taki obiad gościom i uwierzcie mi na słowo, nie będą rozczarowani. Królową jest tu karmelizowana marchewka z imbirem, którą podbijam serca wszystkich gości. Każdy kto chociaż raz ją spróbował, prosił mnie o przepis i na stałe włączał ją do swojego rodzinnego menu.
Składniki (porcja dla 2 osób)
KURCZAK
- 4 podudzia z kurczaka
- łyżka musztardy sarepskiej
- łyżeczka papryki słodkiej mielonej
- łyżeczka papryki ostrej mielonej
- 2 łyżki ekologicznej przyprawy do kurczaka
- sól morska
- pieprz czarny
- łyżka masła
KOPYTKA
- 5 dużych/7 małych ziemniaków
- 1 jajko
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- mąka pszenna – ilość w zależności od typu ziemniaków. Musicie dodawać po troszku (zaczynając od 1 szklanki) i pilnować, aby nie dodać jej za dużo. Ciasto powinno delikatnie odchodzić od dłoni.
- 2 szczypty soli
- gałązka rozmarynu
KARMELIZOWANA MARCHEWKA
- 3 duże marchewki
- 1 średniej wielkości korzeń imbiru
- 1 łyżka miodu
- pieprz czarny
- sól morska
- 1/3 kostki masła
Sposób przygotowania
KURCZAK
Dzień przed podaniem (najlepiej wieczorem) należy go zamarynować. W miseczce umieść umyte i osuszone podudzia, natrzyj je suchymi przyprawami, a następnie musztardą. Zawiń folią i odstaw do lodówki na całą noc. Przed przyrządzeniem podsmaż każdy kawałek z obu stron na mocno rozgrzanej patelni z odrobiną oleju. Mniej więcej 1 minuta na stronę, ważne żeby się mocno zarumieniły z obu stron. Następnie zawiń każdy kawałek ściśle folią aluminiową (układając na każdym odrobinę masła) i ułóż w naczyniu żaroodpornym. Nagrzej piekarnik do 190 stopni i piecz zawinięte kurczaki przez godzinę. Po godzinie odwiń je z folii, oprósz skórkę solą i nagrzej piekarnik do 220 stopni. Piecz, aż do mocnego zarumienienia się skórki, przewracaj je co jakiś czas.
KOPYTKA
Ugotuj ziemniaki dzień wcześniej lub w dniu podania dania z samego rana. Ziemniaki do kopytek muszą być całkowicie ostudzone i odparowane. Odciśnij je przez praskę, dodaj jajko, sól, posiekany rozmaryn, mąkę ziemniaczaną i szklankę mąki pszennej na początek. Ugnieć na stolnicy oprószonej mąką jednolite ciasto. Jeśli zbyt mocno się lepi to dodaj więcej mąki. Lepiej jest dodawać ją stopniowo po trochu, niż dać jej za dużo. Kopytka ze zbyt dużej ilości mąki są twarde. Zagotuj sporą ilość wody w dużym garnku, dodaj łyżeczkę soli. Z ciasta zrób za pomocą dłoni małe wałeczki. Chyba nikomu z Was nie muszę tłumaczyć jaki kształt mają kopytka 😉 Wrzucaj je prosto na gotującą się wodę i wyciągnij łyżką cedzakową od razu po wypłynięciu na wierzch. Układaj na talerzu, ułóż odrobinę masła i wymieszaj. Dzięki temu nie będą się sklejać. Pamiętaj, aby nie układać kopytek piętrowo.
KARMELIZOWANA MARCHEWKA
Umyj, osusz i obierz marchewki. Za pomocą obieraczki wycinaj z nich długie wstążki. Jeśli nie masz czasu/cierpliwości to możesz pokroić ją w cieniutkie słupki (julienne). Imbir zetrzyj na tarce na grubym oczku lub posiekaj na drobniutkie kawałeczki. Na patelni rozgrzej masło, oprósz je odrobiną soli. Na rozgrzany tłuszcz wrzuć marchewkę z imbirem, polej miodem i smaż do momentu aż będzie zarumieniona (najlepiej na wysokim ogniu). Zaawansowani gracze zdecydowanie mogą pójść w flambirowanie. Marchewka powinna być al dente, ale jeśli Wam się zbyt mocno rozgotuje to nie martwcie się, jej smak wynagradza wszystko. Na koniec oprósz czarnym pieprzem.
CAŁOŚĆ
Po ostudzeniu, podsmaż kopytka na masełku. Tak żeby były lekko chrupiące i rumiane. Danie podaj z gałązką świeżego rozmarynu.
Smacznego 🙂